Diskuzní fórum ŠK Staré Město

Gens una sumus
ŠK Staré Město

Nejste přihlášen(a)

#1 26.11.2007 10:22:22

igst
Administrátor
Místo: ŠK Staré Město
Web

Oddílový přebor 07/08

Tak nějak se to všechno sešlo a času bylo málo, že se k oddílovému přeboru dostávám až teď, což je zase dost pozdě. Rád bych v tomto fóru sesbíral připomínky a návrhy k OP (oddílový přebor), abychom mohli začít nejpozději začátkem ledna.

Oddílové přebory jsme probírali i na výkonném výboru a  mluvili jsme především o přání některých rodičů propojit více oddílové části mládeže a dospělých, které jsou doposud více méně oddělené. Celé je to na delší debatu a jiné fórum, ale jednou z možností jak situaci vylepšit je právě společný oddílový přebor, ve kterém by mohli hrát spolu dospělí i žáci. Problém je především časový, protože většině dospělých vyhovuje páteční spíše večerní termín, který už je pro děti asi dost pozdní. Nakonec jsme se usnesli, že by se, pokud bude zájem, uspořádali dva OP. Jeden klasický jako byl loni (toho se ujmu já) a potom OP, který by se hrál takovým volnějším stylem, byl by asi v časnější dobu, aby nějak korespondoval nebo navazoval na trénink mládeže - ten by organizoval Fera Vrána. Ale zdůrazňuju, že tento společný OP je spíš ve formě myšlenky, musí se to probrat s trenéry, rodiči a dětmi a zjistit zájem.

Teď tedy ke klasickému OP. Moje představa k diskuzi, neberte to zatím jako závazné propozice:
- opět rapid 2x1h na celou partii
- podle počtu zájemců pravděpodobně opět každý s každým
- 1x za 14 dnů v pátek od 19-21h. Pokud bude zájemců mnoho, bude se muset hrát někdy i častěji, abychom dodrželi termín ukončení.
- ukončit turnaj do začátku prázdnin a dovolených tedy do 30.6.2008. Moc se mi nelíbilo přetahování přes FIDE Open, některé partie se dohrávaly snad až v záři. Partie, které se nepodaří dohrát do uvedeného termínu bez milosti kontumovat. Líbilo by se mi hrát poslední kolo bez možnosti předehrávky, prostě abychom se všichni sešli a hráli naráz.
- minimalizovat odložené partie. Úplně se to určitě nepodaří, ale odkládání o měsíce není dobré. Přednost bych dal spíše předehrávkám, nejlépe ve čtvrtek před regulérním kolem v době tréninku dětí.

Tolik mé návrhy. Vyjádřete se prosím. Pokud má někdo předběžný zájem nebo už dokonce ví na 100 procent, že chce hrát, hlaste se klidně tady ve fóru nebo na můj mail. Během prosince ještě vyvěsím propozice v klubovně, aby se mohli hlásit i ti, co náš web nesledují.

#2 26.11.2007 10:56:29

MrkusM
Pěšec

Re: Oddílový přebor 07/08

Společný oddílový přebor.

Moje původní myšlenka byla společný oddílový rapid-turnaj, který by byl šachovým ukončením sezony. Otevřeno pro hráče starší, mladší, rodiče, dědečky, babičky :-) ... Poté by následovalo tradiční posezení.
Nevím, jestli je možné hrát další dlouhodobou klubovou soutěž. V tom množství času, které šachy zabírají u dětí. Podle mě je schůdnější obětovat další sobotu, než 1x za 14 dní jít hrát 1 zápas na 2 hodiny. Navíc možná v rapidu mají mladí větší šance :-) To by je mohlo povzbudit.

Volné termíny mládeže v červnu, snad správné, které vidím já jsou 2.6 9.6 a 22.6 2008.

#3 26.11.2007 12:54:06

igst
Administrátor
Web

Toto co hrajeme je samozřejmě rapid turnaj, ale to je jenom otázka názvosloví. To co myslíš ty, není špatný nápad, ale musel by to být buď bleskový turnaj, pokud bychom chtěli hrát každý s každým nebo rapid hraný švýcarem maximálně tak na 10-15min na partii, aby se to v horizontu několika hodin stihlo odehrát.

#4 27.11.2007 00:51:14

Fera
Administrátor

Muj nazor na klubovy prebor je takovy, ze hrat vazne partie ne rapid (staci 61 minut na partii), poslat na narodni ELO, hrat tak aby mohli hrat i deti (treba od pul seste do pul osme) a svycarem treba na 11 kol nebo na tolik kol kolik se najde volnych terminu. Lidi kteri chteji hrat se sejdou a nalosuje se kolo, kdo neprijde, ted toho dne nehraje.

#5 27.11.2007 05:59:29

igst
Administrátor
Web

Fera napsal(a):

Muj nazor na klubovy prebor je takovy, ze hrat vazne partie ne rapid (staci 61 minut na partii), poslat na narodni ELO, hrat tak aby mohli hrat i deti (treba od pul seste do pul osme) a svycarem treba na 11 kol nebo na tolik kol kolik se najde volnych terminu. Lidi kteri chteji hrat se sejdou a nalosuje se kolo, kdo neprijde, ted toho dne nehraje.

Teď vyvstává otázka, zda by tedy děti vůbec měly zájem hrát přebor a jestli se v tom nějak dál angažovat. Podle toho co píše Milan Mrkus (a já tomu věřím) jsou šachově vytížené poměrně dost - tréninky, turnaje, mistr. soutěže, také hrají svůj přebor mezi sebou atd. - takže jestli to tedy spíše opravdu nesměrovat k tomu zakončení sezóny a nějakému jednorázovému blicáku nebo rychlému rapidu.

Co se týká zápočtu na ELO, tomu se já osobně nebráním, ale v minulém OP jsem zachytil názor, že je dobře, že se to neposílá na ELO, protože někteří to berou spíše jako příležitost ozkoušet nová zahájení, hrát "jinak" než je jejich běžný styl apod.

#6 28.11.2007 05:30:55

MrkusM
Pěšec

Trénink dětí, jak víme je v pátek od 16-19. Časově vypadá asi následovně: cca 1 hodina teorie a poté partie mezi dětma 2x1hod, na výsledky se může každý podívat na nástěnce vpravo. Poté by měla být partie rozebrána, ...Ve čtvrtek tréninky vypadají asi podobně. Takže prostor na další partii moc nevidím. Možná, ale to je už na domluvě, 1xměsíčně vyčlenit pátek od 17.30 na spol. oddílový open. Možná by bylo výborné partii též hned rozebrat ...
Co se týká turnajů apod pro mládež: letos žádné volno v sobotu už není. Příští rok: 2.2, 23.2, 1.3, 19.4, 10.5, 24.5, 2.6, 9.6.  Do toho ještě padne nějaké soustředětí CTM, ale to je opravdu extrém, to jsem sem napsal aby bylo vidět kolik mají děti "volna". Tak je zatíženo pár dětí, protože jsem do sobot počítal i všechny ligy, MR a TŠN.
Přehlednou tabulku v excelu pošlu Igorovi, možná stojí za vystavení extra s odkazem na stránkách, je to přehlednější než kalendář.
Tak jsem ty volné termíny mládeže ještě upravil a bude hůř, protože ještě chybí 2 turnaje MP družstev dorostenců.

Oddílový přebor jak navrhuje F.Vrána - podobným stylem se zápočtem na ELO to dělají v Brně, taky losují kdo přijde. http://www.chess.cz/kraje/jmss/data/jms … rop360.doc
Líbí se mi ta myšlenka,když přijdeš, hraješ. Nemusíš odehrát všechny kola. A protože žádné ELO nemám, těžko můžu říct jestli je důležité mít ho o o +- 50 bodů jiné, bez tohoto turnaje....

Takže shrnutí.
I když to není duležité, tak já jsem pro open oddílový přebor se zápočtem na ELO a společný jednodenní rapid turnaj pro všechny.

Editoval MrkusM (30.11.2007 02:35:04)

#7 01.12.2007 06:23:08

igst
Administrátor
Web

Vyhlásil jsem OP v rapidu pro rok 2008:
http://docs.google.com/Doc?id=dgzb5wmp_39fhgwqg

Hlaste se do 31.12.2007.

Dopisovat se do textu samozřejmě nejde smile ... to je jenom pro ty, kteří se zapíšou přímo v klubovně na nástěnce.

#8 11.12.2007 09:31:51

igst
Administrátor
Web

Málo nás, málo nás ...
Hlaste se do přeboru! Kde je David Lukaštík, Jožka Trubačík, Jirka Marek, Petr Blaha a další?

#9 03.01.2008 07:54:01

jožka
Pěšec

Cau Igore,
tento rok rozhodopadne hrat nebudu. Narozdil od lonska se staram o "J" druzstvo a bylo by toho uz trochu moc (hrat kazdy vikend a jeste skola)

#10 03.01.2008 07:55:47

igst
Administrátor
Web

Chápu Pepo. Chtěl jsem to s tebou probrat v neděli na mistráku, ale beru na vědomí.

Nicméně ostatní, kdo máte zájem hlaste se do konce týdne. Začátkem příštího to nalosuju a v pátek bychom mohli začít.

#11 03.01.2008 10:26:38

BlahaK
Pěšec
Místo: Staré Město
Web

Ahoj, Petr Blaha (říkal) je prý na nástěnce... Pokud se to někde ztratilo, hlásí se, ju? Díky.

#12 03.01.2008 11:11:45

igst
Administrátor
Web

BlahaK napsal(a):

Ahoj, Petr Blaha (říkal) je prý na nástěnce... Pokud se to někde ztratilo, hlásí se, ju? Díky.

Jojo, vím o něm, díky. Dokonce je nějaký ten týden už i tady http://www.sachysm.cz/?q=prebor

#13 07.01.2008 03:44:42

igst
Administrátor
Web

Dneska navečer nalosuju přebor. Je nás 15, budeme hrát každý s každým. Bylo by dobré, kdyby se našel alespoň ještě jeden hráč ať je sudý počet. Hlaste se tak do 17:00.

#14 09.01.2008 05:07:32

igst
Administrátor
Web

Ještě jsme ani pořádně nezačali a už tady máme první partii, která bude určitě odložena - nutno podotknout, že z dobrých důvodů: Jarka Vránová a Petr Lapčík se účastní školení trenérů 3. třídy a úvodní kolo určitě nestihnou.
Nabízí se možnost jejich soupeřům předehrát svoji partii, shodou okolností je to Petr Blaha a Kamil Blaha a jednalo by se o partii 12. kola.

Neberte to úplně závazně, zaznamenal jsem, že nejméně jeden přihlášený hráč má zaječí úmysly, snad se nám ho podaří vrátit v pátek mezi sebe big_smile
Pro případ, že ne, nebo by snad odstoupil někdo další, v pátek s sebou vezmu notebook a přímo na místě bych přebor nalosoval znovu.

#15 12.01.2008 13:20:22

igst
Administrátor
Web

1. kolo 11.1.

Přemýšlel jsem, zda psát o přeboru regulérní články na web, ale došel jsem k závěru, že jednotlivá kola budu popisovat volnějším stylem tady. Navíc o partiích ostatních toho vzhledem k tempu moc nevím, takže většinou jen telegraficky.
V sekci o přeboru http://www.sachysm.cz/?q=prebor se budu snažit udržovat přehled neodehraných partií z odehraných kol, takže sledujte a dohrávejte prosím! Teď už k 1. kolu:

Sešlo se nás vcelku dost, už vzhledem k tomu, že Jarka Vránová a Petr Lapčík se účastnili školení trenérů a nemohli hrát. Ze sedmi partií 1. kola se odehrály čtyři partie + jedna předehrávka kola 7. Výsledky jsou,řekl bych, bez překvapení.

Vzhledem k problémům a délce mé vlastní partie jsem zahlédl akorát jedním očkem partii mezi Jirkou Markem a Tondou Vávrou, kde se hrála Najdorfova sicilka a Jirka obětoval figuru za 3 pěšce, něco se vyměnilo a nakonec dáno za remiz.
V předehrávce mezi Petrem Blahou a Lukášem Fuskem jsem viděl pouze konec v těžké časovce obou, když Lukáš, přestože se celou partii statečně držel, tak dostal mat na f7.
Jožka Knotek prohrál s Ferou, David Lukaštík remizoval s Radimem Stuchlým.
Já jsem černýma s Vojtou Dobešem hrál draka, on zvolil výstavbu s 0-0-0 před Sc4, tak jsem se nebál a foukl tam d5, on rychle De1, já jsem si ještě vzpomněl na e5 a pak už jsem vařil z vody a moc mi to nechutnalo. Později jsme oba utrpěli záchvat slepoty, když Vojta bezelstně zahrál Sd3 a já jsem tak dlouho počítal oběť kvality a co za ni budu mít až jsem přehlédl, že ona to vlastně není oběť kvality, ale Vojta ztrácí celou figuru a partii, na což nás upozornil až po skončení David Lukaštík. Pak jsem vyměnil vše až do různobarevných střelců s nadějí, že i s pěšcem méně to zremizuju. Což by se nestalo, byl jsem totálně zdechlý než mi Vojta dovolil obětovat střelce za dva volné pěšce a králem + průlomem pěšce jsem dokázal vyměnit Vojtovy zbylé dva a v mrtvé pozici K+S vs K dáno za remiz. Hrozná partie.

Pokud máte, co říct ke své partii a k přeboru, neváhejte a pište smile

#16 14.01.2008 06:10:33

igst
Administrátor
Web

Do přeboru se připojil pan Vavruška.
Jelikož jsme měli lichý počet, nemění se v podstatě nic - počet kol a termíny zůstávají stejné.
Nezměnilo se ani nalosování, pouze byl pan Vavruška spárován s dotyčným, který měl to které kolo volno.

http://chess-results.com/Tnr9693.aspx?t … =1&m=7

#17 17.01.2008 15:15:22

igst
Administrátor
Web

Vyslovuji pochvalu Kamilu Blahovi za vzorné nahlášení výsledků Rapidu SMSkou ještě téhož dne:
Dohrávka 1. kola Blaha K. - Vránová 0:1
Předehrávka 5. kola Vrána - Blaha P. 1:0

Tabulku zaktualizuju během zítřka.

#18 21.01.2008 03:53:56

igst
Administrátor
Web

Dohrávka a předehrávka Vránovi vs Blahovi z minulého týdne se uskutečnila v útulném prostředí Vraního hnízdečka. Pozornost obou hostů byla evidentně narušena velmi příjemně vypadajícím (a jistě i chutnajícím) moučníkem.

http://www.sachysm.cz/img/clanky/rapid081a5ko1.jpg

http://www.sachysm.cz/img/clanky/rapid081a5ko2.jpg

#19 24.01.2008 07:01:09

igst
Administrátor
Web

Z pátečního kola přeboru se omluvil Tonda Vávra (měl hrát s Vojtou Dobešem).

#20 25.01.2008 14:54:36

igst
Administrátor
Web

2. kolo 25.1.

Slušná účast, téměř prázdná šachovna (kromě hráčů), Milan Rachůnek nikoliv jen v roli klíčníka, ale doslova vrátného (díky Mílo) a hrozný řev hudby jakéhosi plesu zespodu - toť průvodní znaky 2. kola OP Rapid.

Zúčastnilo se 10 hráčů, kolo vynechaly tyto dvojice:
Vavruška - Stuchlý
Fusek - Lapčík
Vávra - Dobeš

Fera hrál s Davidem Lukaštíkem tradiční partii s hendikepem, jako zřejmě s většinou soupeřů v přeboru - David zvolil za Feru záludné 1. a3 big_smile
Po nějaké době jsem na jejich partii čučel, protože se jsem se nemohl dopočítat materiálu - zdálo se mi, že Fera má figuru míň! Až po chvíli zmatení jsem si uvědomil, že má ale dámu víc smile Realizace mu samozřejmě problémy nedělala.

Petr Blaha s Jožkou Knotkem tvořili až do pozdní časovky, kdy Jožka ztratil pěšce, podařilo se mu ale vše vyměnit až do nestejnobarevných střelců a dali to za remiz.

Jarek Sháněl porazil Kamila Blahu. Jejich partii jsem moc nesledoval, akorát ke konci jsem zahlédl Kamilova osamoceného krále na kraji šachovnice a kolem něho spoustu bílých figur připravených ke krveprolití.

Já jsem hrál s panem Piknerem a podařilo se mi navázat na "kvalitní" výkon z prvního kola přeboru, který jsem potvrdil porážkou v minulém kole ZKP a  do třetice se nechal dorazit  tento večer.
Pan Pikner hrál něco mezi Najdorfem a drakem, měl izoláka na d6, můj problém byl, že jsem nevěděl jak to hrát. Furt jsem vymýšlel něco mezi útokem na toho pěšce nebo útokem na královském křídle a mezitím mi utekl čas až na cca 5 minut. To je pro většinu šachistů času na 30ti tahovou partii, pro mě je to naprostá zhouba a po Vd3??? si mě pan Pikner vychutnal a místo jednoduchého Dg1# mi dal vynucený mat na 4 tahy.

Jirka Marek hrál s Jarkou Vránovou výměnnou španělku, sledoval jsem až konec. Poměrně složitá pozice, Jarka tvořila hlavně koníkama, opticky její pozice vypadala líp. Větším problémem se zdál Jirkův čas a vodorovná fangle oproti relativně dostatečnému času soupeřky. Jarka se ale zamyslela až příliš a v divoké závěrečné blicce jí spadl praporek.

#21 01.02.2008 02:20:33

igst
Administrátor
Web

Předehrávka 3. kola OP:
Stuchlý - Vrána 0:1

#22 03.02.2008 04:42:15

igst
Administrátor
Web

Páteční vložené kolo OP:
Pikner-Fusek 0-1
Vrana-Shanel 1-0

#23 08.02.2008 14:37:57

igst
Administrátor
Web

K výsledkům pátečního kola se vrátím v sobotu, až budu mít všechny pohromadě. Nyní jedna důležitá organizační záležitost:

Z přeboru odstoupil pan Vavruška, místo něho se přihlásil Roman Omelka. Na rozlosování se tím pádem nic nemění, tabulku a rozpis partií v nejbližší době zaktualizuju.

#24 09.02.2008 09:48:05

igst
Administrátor
Web

3. kolo 8.2.

Všechny chválím za dosavadní pěknou účast! Jen tak dál.

Radim Stuchlý s Ferou měli předehráno, vyhrál Fera.

David Lukaštík s Petrem Blahou předehrávali o pár hodin dřív před oficiálním startem a partie skončila remízou, možná by mohl David doplnit podrobnosti.

Jožka Knotek remizoval s Lukášem Fuskem, partii jsem moc nesledoval, ani ostatní, neboť jsem měl plné ruce práce se svou partii, no o té hrůze až později.

Pan Pikner prohrál s Toníkem Vávrou, zahlédl jsem akorát závěr, Tonda měl snad 2-3 pěšce navíc, jednoho vzdáleného volného, byly tam snad V+S proti V+J a techniku asi neměl problémy uplatnit.

Jirka Marek mi hrál za zády s Jarkem Shánělem a dohrál přede mnou, takže o průběhu zase nic nevím, vím že Jirka prohrál.

Poprvé si přišel zahrát Peťa Lapčík a bohužel skalpoval mě sad Černýma jsem hrál draka, naneštěstí jsem netušil, že proti mně zrovna sedí budoucí držitel trenérské třídy, který právě píše seminární práci na téma "Typické oběti v sicilské". Partii jsem mu navíc ve variantě s rychlým f4 usnadnil tím, že jsem "vynechal" Jc6 a po typickém průlomu e5 jsem si nechal zahnat koně potupně zpátky na g8 a po velmi pěkném e6 jsem nechal vykouknout krále na otevřený f sloupec, horko těžko jsem ho schoval a nakonec nechal chytit dámu. Nakonec jsem sérií nekorektních obětí spletl velice děravou matovou síť, kterou soupeř hravě roztrhal na cucky a musel jsem vzdát. V podstatě jsem prohrál už někdy v 8. tahu, katastrofa.

Jarek Sháněl předehrál (a vyhrál) s Lukášem Fuskem.

Nehrály se partie mezi Dobešem a Vránovou a nepřišel Kamil Blaha, který nesehnal pana Vavrušku a ještě netušil, že ho nahrazuje Roman Omelka. Roman naopak přišel a dohrál partii 2. kola s Radimem Stuchlým. Z jejich partie akorát vím, že Radim dle hesla "Rádi přemýšlíme." měl kolem 7. tahu spotřebu cca 42 minut. Podle jeho slov je zřejmě spotřeboval dobře, protože Romana obral o kvalitu a pěšce a strategicky vyhranou partii dovedl do závěrečné blicky, ve které bohužel nastavil věž. Roman ovšem předvedl, že velkého hráče nedělá jenom ELO a údajně se slovy, že si to Radim nezaslouží prohrát, mu nabídl remízu. Myslím, že o vítězi letošní ceny fair-play je jasno smile

#25 10.02.2008 09:13:18

igst
Administrátor
Web

David Lukaštík zaslal mailem:

Nuže reaguji na výzvu něco napsat o mé páteční partii s panem Blahou.
Jelikož jsem asi zapomněl přihlašovací jméno a heslo do diskuse a
nenašel jsem nikde čudlík "přidat komentář", posílám to emailem:

Důvodem dřívějšího zahájení byla moje povinnost nechat ve v 18:30 zvolit
na schůzi našeho paneláku mezi funkcionáře.... Navíc mi pan Blaha ještě
párkrát volal až v pátek, chtěl zahájit ještě dříve bo už něco měl na
18h, bohužel jsem byl v práci moc vytížený a mobil mu nevzal. Díky této
jeho povinnosti jsme si upravili pravidla a sehráli partii v tempu 45mm
namísto 1h.
Hrála se Indická s 2. c4 c5 a pan Blaha hrál až do 9. tahu to samé jako
v minulém rapidu. Já tahal z paměti, on přemýšlel a úspěšně ztrácel čas.
Po oboustranném vyčištění dámského křídla od všech pěšců zbývalo panu
Blahovi cca 2,5mm a v remizové pozici v 23. tahu nabídl remiz. Mě
zbývalo cca 15mm. Zkusil jsem ještě "lacinou zkoušku pozornosti", která
byla rozpoznána a remizu jsem přijal (dáma, střelec a dva jezdci proti
dámě, dvoum střelcům a jezdci a stejném počtu pěšců na královském
křídle).

Zápatí