O druhém zářijovém víkendu 10.-11. 9. 2022 se odehrálo v Harrachově v hotelu Fit Fun Mistrovství České republiky mládeže v rapid šachu. V turnajích krajské kvalifikace si zajistila v Harrachově účast osmička mládežníků Starého Města + jeden v doprovodném Openu. Turnaj byl rozehrán v sobotu ráno a naše „želízka“ rozesetá ve čtyřech kategoriích začala úspěšně.

V kategorii chlapců do 10 let nás reprezentovali René Moravec a Simon Chauvin. Lepšího výsledku dosáhl René, který na svém prvním MČR získal 3,5 bodu a obsadil konečné 33. místo. Zkušenější Simon toho přes prázdniny mnoho neodehrál, a proto zisk 2,5 bodu na lepší než 41. místo nestačil. Nicméně oba jsou ještě mladí, a tak třeba už za rok, pokud přidají v tréninku, se dočkáme lepšího umístění.

V dívčí kategorii do 12 let hrály v turnaji Zuzana Stará a Adéla Bažantová. Adéla má šachy bohužel jen jako doplňkový sport, a i přes nesporný úspěch, čímž 16. místo /4 b./ určitě je, v budoucnu bez kvalitního tréninku na vyšší mety nedosáhne. Zuzana Stará jela na MČR v roli spolufavoritek a tuto roli od prvních kol potvrzovala. V nedělním závěru turnaje to bylo trošku nervóznější, ale nakonec se na stupních sešly tři hráčky se ziskem 6,5 bodů. Vítězkou se stala  K. Kammová z Joly Lysé n. Labem, Zuzana skončila druhá a třetí místo brala B. Kubátová z Durasu BVK. Velká gratulace Zuzce ke stříbrné medaili a přání, aby to za rok, kdy bude Zuzka v kategorií starší, bylo zlato!

V nejstarší kategorii chlapců do 14 let jsme měli dva zástupce Matěje Babulu a Šimona Starého. Pro Šimona to bylo první a zároveň poslední MČR v rapidu, kde se kvalifikoval. Šimonův zisk 4,5 bodu a 24. místo je velkým úspěchem, který by mu mohl dodat sebevědomí do dalšího šachového růstu. Zkušený bojovník Matěj Babula odehrál také velmi dobrý turnaj a 5,5 bodu Matyho posunulo do první desítky. Nebýt několika drobných nepřesností mohl Matěj 10. místo ještě vylepšit. I on má ještě šanci získat medaili za rok ve svém posledním rapidovém MČR. Naší největší medailovou nadějí MČR byl ve „dvanáctkách“  Bayarjavkhlan Delgerdalai. Džavcha očekávání naplnil a od prvních kol nenechal nikoho na pochybách, kdože bude nový mistr České republiky do 12 let. Jediný bod ztratil Džavcha až v kole závěrečném a se ziskem 8 bodů z 9 možných nechal za sebou celou špičku kategorie z Moravy i Čech. Stříbro získal D. Martirosyan a bronz R. Popov. Velká gratulace Džavchovi k titulu a přání obdobného úspěchu na MS v Gruzínském Batumi, které začíná už příští víkend! V té stejné kategorii bojoval také Tomáš Babula. Snažil se, ale zas tak moc se mu nedařilo, což ve výsledku znamenalo konečné 38. místo.

Do výčtu výsledků chybí ještě výsledek šestiletého Davida Moravce, který v doprovodném Openu se ziskem 2 bodů obsadil 28. místo.  Závěrem bych chtěl poděkovat našim rodičům, kteří své potomky na tomto turnaji doprovázeli a také kolektivu pořadatelů v čele s panem Romanem Burdou za uspořádání hezkého mistrovského turnaje.