Ve třetím kole Zlínské krajské soutěže skupiny Západ jsme tuto neděli přivítali družstvo šachového oddílu SK Pozlovice, které na nás vyslalo i svého obra Koloděje – pana Lekeše, který byl ale naštěstí v dobrém rozpoložení, a tak jsme se fyzické převahy hostů nemuseli obávat. Znatelně nižší ratingy našich protihráčů na všech šachovnicích se na hře moc neprojevily, a tak byly k vidění hezké, vyrovnané partie.

Foto ze zahájení zápasu

Před utkáním jsem zakázal rozdávat rychlé remízy za účelem rychlého úprku domů a byl jsem to paradoxně já, kdo skončil jako první, když jsem po mdlém zahájení v nevýhodné pozici přijal nabídku pana Cholasty na remízu. Na druhé desce sice vytvořil René Lekeš našemu Milanu Krčovi ostrůvky pěšců, nicméně po výměně většiny figur ze šachovnice zmizelo napětí a remíza byla na světě. Roman Hlavička vystavěl našemu Radovanu Studenému pevnou zabetonovanou pozici, při snaze o aktivní hru mu však jeho záměr nevyšel a Radovan si připsal celý bod. Další celý bod našemu týmu přidal zmatováním soupeře Tonda Vávra po pozičním přeskupování sil a další výhru získal Jožka Burda po jeho aktivní hře. Lukáš Macháček na šesté desce získal krajního pěšce, kterého však ve věžové koncovce nedokázal prosadit, a tak jeho partie skončila remízou. Výhru jsme tedy už měli v kapse a zraky přihlížejících se upínaly střídavě na první a poslední desku, kde naši soupeři nabízeli remízy.

Níže najdete jeden diagram z koncovky juniorské ostré partie mezi Richardem Kročilem a Matějem Babulou, kde patrně již soustředěním unavený Ríša udělal jediné dvě chyby v partii, kdy pěšce na f5 sebral věží a po Kg6 následovalo Kf4, Vf1+ a konec. Podle dospěláků z Pozlovic je Ríša šachový samouk, o to více bylo pro nás všechny překvapivé, jak v partii elegantně vzdoroval našemu zkušenému borci. Klobouk dolů!

Richard Kročil – Matěj Babula

Na výsledek poslední partie Petra Blahy a Miroslava Krajíčka jsme si ještě počkali, protože Petr Blaha usilovně přemítal nad možnostmi, jak svoji partii dotáhnout do vítězného konce. V koncovce jezdce proti střelci a stejnému počtu pěšců na obou stranách se nakonec pánové dohodli na remíze v okamžiku, kdy já jsem pro sebe pozici hodnotil jako lehce lepší pro černého.

Celkově jsme tedy vyhráli 6:2 a stále se držíme na první příčce tabulky. Děkuji hráčům na účast, bojovné partie (teda až na tu moji) a dobrou náladu.