Posledný letný víkend 19.–20. 9. 2020 sa v Českej Třebovej uskutočnilo MČR juniorov a junioriek v rapid šachu. V rámci jedného turnaja sa rozdávali medajle v kategóriách do 16, 18 a 20 rokov. Bolo možné tiež prihlásiť štyroch členov z jedného oddielu do súťaže družstiev. Farby Starého Města na tomto turnaji hájili Saša Skalský, Ondra Švanda, Lukáš Macháček, Vlastimil a Matěj Babulovi. Prvý štyria menovaní boli tiež prihlásení do súťaže družstiev. Celý turnaj sa odohrával v kultúrnom sále Vyššej dopravnej akadémie. Výhodou bolo, že ubytovanie a aj stravovanie bolo zabezpečené v tom istom areáli.
Prvý deň sa odohralo 6 kol a už po tomto prvom dni bolo jasné, že kluci ako družstvo budú bojovať o medajle v súťaži družstiev. V súčte bodov členov družstiev boli pred nimi len Polabiny. Výborný začiatok mali Saša a Ondra, ktorí zaznamenali prvé straty bodov až v štvrtom kole. Vlastík zaváhal hneď na začiatku, kde ako favorit v prvom kole odmietol akcetpovať s ratingovo slabším súperom remízu a nakoniec prehral. Po prvom dni mali všetci traja dobré vyhliadky na to, aby ešte mohli zasiahnuť do bojov o medajle aj v súťažiach jednotlivcov – Saša a Vlastík mali 4,5 bodu, Ondra 4. Zo začiatku sa nedarilo Lukášovi (po troch kolách mal jeden bod) a ešte menej Matýskovi – ten začal dokonca tromi prehrami. Obidvaja ale statočne bojovali ďalej a po prvom dni mali na svojom konte 50%.

Hneď v siedmom kole v nedeľu ráno Vlastík využil výhodu o niekoľko hodín dlhšieho spánku a porazil prvého nasadeného Davida Glosera. Touto výhrou sa tiež zmenšil náskok Polabin v súťaži družstiev. Vlastík potvrdil, že vačšinou máva dobrý finiš, pridal ešte 1,5 bodu a skončil na delenom 1.-5. mieste, zásluhou najhoršieho pomocného hodnotenia nakoniec celkovo piaty. Zo súperov hrajúcich v kategórii H16 ho predbehol len na tomto turnaji výborne hrajúci Rudolf Jun, a tak sa mohol tešiť zo striebornej medajle. Ondrovi a Sašovi sa nedeľa až tak nevydarila – Ondra prehral v predposlednom kole a Saša v posledom. Obidvaja nakoniec získali 6 bodov a vo výsledkovej listine sa zaradili za seba v poradí 11. miesto Ondra, 12. miesto Saša. Lukášovu sériu jedničiek, ktorá sa ťahala od piateho kola, prerušil až v poslednom kole Ondra Švanda. Tento los bol nešťastný aj pre výsledok družstva, pretože Starému Městu odobral možnosť získať o bod viac. Možno práve tento bodík mohol celé družstvo posunúť na úroveň víťazov družstiev. Lukáš nakoniec 5 bodov a 36. miesto. Matýsek v nedeľu pridal k svojmu výsledku ešte 2,5 bodu a nakoniec sa vyhupol na 26. miesto. V poslednom kole pomáhal družstvu Starého Města, keď družstvo Polabin obral o pol bodu. Súťaž družstiev bola pre nás napínavá do posledného kola. Nakoniec však zvíťazili Polabiny – 25 bodov, druhé Staré Město 24 bodov a tretie miesto obsadilo družsto z Českých Budějovíc s 21 bodami.

Celý turnaj prebehol vo veľmi priateľskej a kľudnej atmosfére. Organizátori zvládli svoju premiéru na jedničku napriek súčasnej zložitej a neistej situácii. Všetci členovia Šk Staré Město príkladne bojovali a vo výsledkovej listine to ide vidieť. 🙂

M. Babulová

V termínu 19.– 20. 9. 2020 se konalo v České Třebové MČR juniorů a dorostu v rapid šachu. ŠK St.Město reprezentovalo v turnaji pět hráčů. V kategorii H18 Alexandr skalský , H18 Ondřej Švanda , H18 Lukáš Macháček , H16 Vlastimil Babula jr. , H16 Matěj Babula. V turnaji jednotlivců si nejlépe vedl Vlastimil Babula jr. který v kategorii do 16 let obsadil 2.místo a získal na podzim již druhý cenný kov z republikového mistrovství. Další cenný kov v České Třebové získali hráči St.Města v soutěži družstev kde se umístili na 2.místě a přivezli domů celkem dvě stříbrné medaile. Velká gratulace k medailím a přání dalších šachových úspěchů mladým šachistům St. Města.