Po velmi vydařeném 1. kole proti družstvu ŠK Holešov A hraném doma jsme na 2. kolo vyrazili ven k utkání proti SK EMKaD Holešov, z.s.-A. Naše družstvo bylo značně oslabeno omluvenými absencemi nominovaných hráčů a povolat jsem musel až 19. hráče soupisky. Domácí téměř v nejlepší sestavě nás přivítali v příjemně vytopené a dobře osvětlené hrací místnosti a celé utkání se neslo v přátelském duchu.

Zahájení zápasu

Jako první jsem přijal po střední hře plné hrozeb remízu na 5. desce a následovaly povzbudivé výsledky zadních šachovnic, kde bodovali náhradníci Matěj Babula, Petr Koběrský a následně i Jožka Burda, kterému nejen že nezazvonil během partie mobil / budík, ale který tlačil svého soupeře už od zahájení. Jeho soupeři dnes nezbylo nic jiného než hodně cestovat králem po osmé řadě, kde nakonec před matem nebylo úniku. Za stavu 3,5 : 0,5 musel vzdát na 1. desce Jirka Vavřík, který hrál už od zahájení s pěšcem méně, údajně aby to nebyla taková nuda. Ríša Štefaník zakončil svoji partii v zájmu družstva remízou a to i přesto, že podle přihlížejících odborníků „to měl lepší“. Bod už jsme tedy měli jistý, takže Milan Krča přešel na druhé desce do remízové koncovky a mohli jsme se začít radovat. Posledním bojovníkem byl Tonda Vávra na třetí desce, který musel od začátku čelit bojovnému výrazu ve tváři svého soupeře a hlavně jeho soustředěné aktivní hře. Po velkém tlaku na Tondova krále na otevřeném „g“ sloupci pánové napřed pozici zjednodušili výměnou dam následované odstraněním dalších figur a aby se Tonda vyhnul matu věží a jezdcem na h8, tak si pro jistotu vykročil králem do krásného matu.

Zde si na závěr dovolím zveřejnit v rámci propagace naší královské hry malou analýzu, účastníci snad prominou…

Holman-Vávra

Mělo se hrát Jf7. Po Jf6 by následovalo Jh6, Vg6 a Vxh4. Bylo by to pro černého lepší než to, co se událo: Kh7, Jf6+ Kh6, h5 a matu věží na g6 už se nedalo zabránit. Nejsou ty šachy krásné?

Z Holešova jsem si tedy odvezli těsnou výhru 4,5 : 3,5, která nás díky výsledkům ostatních družstev v této soutěži ponechala na první příčce tabulky. Děkuji hráčům na účast, zajímavé partie a dobrou náladu.

David Lukaštík, kapitán SM „E“