Páté kolo Zlínské krajské soutěže skupiny Západ jsme sehráli doma proti Zlínu – Malenovicím B, toho času třetímu družstvu průběžného hodnocení. Možnosti postavit silné hráče na nejvyšší desky byly tentokrát velmi omezené, ale naštěstí náš tým vyztužili zkušení hráči Radovan Studený spolu s Radkem Němcem, kteří tuto sezónu šachy moc nehrají. Soupeř nastoupil v celkem silném složení bez dvou hráčů základní sestavy.

(fotka ze zahájení)

Celkem rychle přehrál svého soupeře Pavel Trubačík, kterému Vladan Samohýl usnadnil cestu k celému bodu tím, že v již v devátém tahu zahrál hrubku a přišel o figuru. Pavel se už pak postaral o hladký průběh a ve 32. tahu soupeř kapituloval. Pěknou partii předvedl Jenda Vávra mladší, když po výměnách v centru přesunul svoji věž soupeři na sedmou řadu, získal s ní pěšce na dámského křídle a pak krásně tuto věž přesunul do útoku na soupeřovo oslabené postavení pěšců na královském křídle. Pod hrozbou matu nezbylo Adamu Samohýlovi nic jiného než se s králem vydat do centra, aby zde Jenda zasadil poslední ránu – před ztrátou dámy se jeho soupeř vzdal. Tou dobou dostal Milan Krča od svého soupeře Ludovíta Balážce nabídku remízy, kterou přijal. Následovaly první časovky, ze které s kvalitou méně Radek Němec nevyvázl živý. Pamatuji si doby, kdy Radkovi nestačilo ani tempo 2h/40 tahů+1h dohrávka, chápu tedy, že dnešní tempo hry 1,5h/40tahů+30min a 30s/každý tah je pro některé z nás vlastně blicka.

Já jsem si svoji časovku s nadějným Ríšou Hobzou také užil, naštěstí jsem ji navíc přežil a po pár pokusech v pěšcovo-jezdcové koncovce jsem dopočítal vítězný průlom. Ten jsem sice mohl zahrát i pár tahů předtím, ale 10 let nehraní šachů způsobilo výpadky nevídaných rozměrů. Jožka Burda hrdinně odmítl remízu a lepší pozici přetavil ve výhru, po které už naše družstvo mohlo začít slavit další vítězství. Radovan Studený zahájil výměny v centru dočasnou obětí figury, uzavřel jezdce Vojtěcha Hobzy na „h“ sloupci a králem si přišel vzít soupeřovu věž uvězněnou mezi pěšci. Další bod byl tedy na světě a naše zraky jsme upřeli k poslední partii Petra Blahy s Patrikem Rychvalským. Bohužel z této partie si toho moc nevybavuji, zaznamenal jsem pouze konečnou časovku a uzavření příměří.

Podzimní část sezóny naše družstvo tedy zakončilo pátým vítězstvím v řadě a už se těšíme na šesté kolo, ve kterém vyrazíme do Napajedel. Tam nás čeká druhý celek průběžného pořadí, který má aktuálně stejný počet bodů jako my.