Uplynulý týden byl šachově až neuvěřitelně nabitý. Nejen že se v Luhačovicích uskutečnil velký šachový festival, který spojil MČR mládeže a MČR amatérů, ale skoro na druhém konci republiky proběhlo také MČR juniorů a juniorek. Obě akce měly také staroměstské zastoupení. Začněme kategorií mládeže.

Velkou medailovou nadějí pro náš oddíl byla v kategorii D12 Zuzka Stará, nasazená jako číslo 6. Zuzanka odehrála velmi dobrý turnaj, skvěle zafinišovala, když v posledním kole dokonce porazila již jistou vítězku Danču Kožušníkovou. Konečný zisk 6,5 bodu znamenal dělení druhého místa, bohužel vrtkavé pomocné hodnocení ji odsunulo na nepopulární bramborovou medaili, tedy 4. místo. Přesto velmi pěkné umístění!

Ještě větší medailovou naději jsme však samozřejmě měli ve stejné věkové kategorii chlapců. „Džavcha“ byl naprosto jasným favoritem s ratingem převyšujícím druhého nasazeného o více než 200 bodů! Právě takovéto pozice jasných favoritů jsou však nesmírně ošemetné. Začátek turnaje Džavchovi příliš nevyšel, už ve druhém i třetím kole remizoval, další dvě remízy přidal v kolech pět a šest. Naštěstí podobně jako Zuzka perfektně zafinišoval 3/3, což ho vystřelilo na konečných 7 bodů, samostatné první místo, a tedy TITUL MISTRA REPUBLIKY pro rok 2022!!!

V kategorii H14 poctivě bojoval Matěj Babula. Začal skvěle: na úvod remizoval s prvním nasazeným Brožkou, načež dvakrát zvítězil! Pak bohužel trochu odešly síly a velká rošáda znamenala propad směrem dolů. Konečný zisk 4,5 bodu znamenalo konečné 11. místo, čímž Matěj o jedno místo vylepšil svoje nasazení.

V MČR amatérů byl naším největším želízkem v ohni Martin Húsek. Bohužel Martin absolutně nezvládl začátek turnaje. Hned v prvním kole prohrál s hráčem 1548, načež po povinné výhře prohrál s hráčem 1584… Ze zbývajících šesti partií sice ztratil už pouze půl bodu, to však nemohlo stačit na víc než 17. místo. Hlavně si Martin s nikým nezahrál, jeho ratingově nejlepší soupeř měl pouhých 1888… Naopak Adam Vylíčil může být určitě spokojen. Se šesti body obsadil velmi pěkné 28. místo, čímž si o třicet příček polepšil oproti svému nasazení! V tomto MČR náš oddíl dále reprezentovali David Lukaštík, Šimon Starý, Ondřej Lukaštík, Tomáš Babula a David Moravec.

Na MČR juniorů jsme měli dokonce dvojí zastoupení. Lépe se vedlo zkušenějšímu Ondrovi Švandovi, který získal krásných 8 bodů a obsadil a vybojoval konečné druhé místo, tedy TITUL VICEMISTRA REPUBLIKY!!! Ondra sehrál skutečně „profesorský výkon“, když z 11 partií ani jednou nepohrál! Vlastíkovi Babulovi se tolik nedařilo, jsou to však pro něj velmi cenné zkušenosti. Se ziskem 3,5 bodu obsadil 10. místo z 12 účastníků.