Ing. Vratislav Hora se narodil 10. 6. 1928 v Martině. V roce 1938 se jeho rodina přestěhovala do Poděbrad. Od nástupu na vojenskou akademii v roce 1947 až po propuštění v roce 1969 v hodnosti podplukovníka strávil celých dvaadvacet let v armádě. Po roce 1989 byl plně rehabilitován a povýšen na plukovníka v záloze.

Jako hráč se může pyšnit titulem přeborníka armády z roku 1965. V témže roce se probojoval do finálového turnaje mistrovství ČSSR. Třikrát vyhrál přebor Jihočeského kraje. Byl metodikem armádního šachu, od začátku 70. let je vůdčí osobností šachu v okrese Uherské Hradiště.

V letech 1991 – 1993 byl vedoucím výprav našich mladých reprezentantů na mistrovství světa a Evropy, odkud se z MS ve Varšavě (1991), Duisburgu (1992) a z ME v Rimavské Sobotě vždy vrátili s medailí.

Jeho rukama prošli budoucí špičkoví šachisté a šachistky jako například Regina Pokorná, Jana Jacková, Eva Repková nebo Tomáš Oral. Trénoval také jednoho z našich nejlepších hráčů Zbyňka Hráčka.

Výrazně se také angažoval jako funkcionář šachového hnutí na všech úrovních – působil ve funkci ústředního trenéra mládeže v ČS šachovém svazu, byl předsedou TKM šachových svazů Jihomoravského a Zlínského kraje. Celé čtvrtstoletí usedal na předsednickou židli šachového svazu v okrese Uh. Hradiště, který v oblasti práce s mládeží patřil k republikové špičce.

Vratislav Hora byl trenérem I. třídy a byl celkem 3x vyhodnocen jako nejlepší trenér šachu Československého šachového svazu. Je nositelem nejvyššího vyznamenání ČSTV z roku 1997 – Medaile za práci ve prospěch tělovýchovy a sportu.

Kromě nepřeberného množství tréninkových materiálů je také autorem dvou knih – „Tarrasch – učitel šachových generací“ a „Jak studovat a trénovat šachy“.
Jeho metodika vychází z díla „klasiků“ šachu (Steinitz, Aljechin, Capablanca, Fischer, Karpov, Kasparov, Ánand, ale i Čigorin, Nimcovič, Tarasch, Flohr a další).

I přes pokročilý věk býval Vratislav Hora častým hostem všech větších mládežnických šachových akcích – ať už je to přebor Moravy a Slezska, mistrovství ČR nebo soustředění talentované mládeže (Čarták, Strážisko, Vřesovice). Často ho bylo možné potkat na regionálních soutěžích dětí a mládeže v uherskohradišťském a zlínském regionu. Jeho jméno je neodmyslitelně spojeno s rozvojem mládežnického šachu v Brankovicích, Starém Městě a Boršicích.

Rád si také zahrál v nižších soutěžích a pro každého soupeře byl tvrdým oříškem.

Vratislav Hora zemřel 16. 5. 2008 ve věku nedožitých 80 let.

Rozhovor (PDF) s Vratislavem Horou, který vyšel 19. 6. 2006 v regionálních novinách „Dobrý den s Kurýrem“ v cyklu portrétů osobností „Slovácký GEN“.