Tohtoročné Majstovstvá ČR do 16 rokov sa odohrali v tradičnom termíne na netradičnom mieste. Po vlaňajších Luhačoviciach sa tento rok usporiadania ujali zástupcovia Šachového klubu Most a ako dejište súbojov o osem republikových titulov vybrali hotel Panorama v Tepliciach. Staré Město vyslalo na sever Čiech do majstrovských kategórií päť zástupocov – Zuzanu Starú v kategórii D12, Matyáša Koběrského a René Moravca v kategórii H10, Radka Šudřicha v kategórii H12 a Matěja Babulu v kategórii H14. Chlapci si možnosť zahrať si s najlepšími rovesníkmi z celej republiky museli zaslúžiť dobrým výkonom na MMaS, dievčatá hrali tradične open turnaje. Túto päticu doplnil ešte Šimon Starý, ktorý hájil naše farby v Národnom openu.

Zuzka Stará bola naším najžhavejším želizkom v ohni. So štartovným číslom 5 bola z našich zástupcov v jednotlivých turnajoch najvyššie nasadená. Zuzka od začiatku nenechávala nikoho na pochybách, že má natrénované a že si prišla pre medailu. Od štvrtého kola turnaj viedla. Postupne poporážala všetky vyššie nasadené hráčky okrem Anežky Novej, s ktorou remizovala v 6.kole a pred posledným kolom mala 7,5 bodu a pol bodový náskok pred prvnou nasadenou Veronikou Vančákovou, ktorú porazila v 4. kole. Turnaj ale končil deviatym kolo a bolo nutné urobiť ešte posledný kročik k zlatu. Zuzke partia nevyšla úplne ideálne, ale aj remíza jej stačila na samostatné prvé miesto v kategórii D12. Obrovská gratulácia Zuzke!!! V turnaji ako jediná nenašla premožiteľku. Zuzke proste Teplice svedčili.

Jedinou kategóriu, kde sme mali dvoch zástupcov, bola kategória H10. Renek bol nasadený uprostred štartovej listiny ako číslo 13 a Maty, pretože ešte nemá žiadne ELO, mal číslo 22. Renek hneď na začiatku turnaja odohral partiu na prvom stole s prvým nasadeným a pozdejším víťazom turnaja Nikitom Filindashom. Síce prehral, ale možno aj toto mu pomohlo dostať sa do celkom dobrého turnajového tempa, v ktorom ďalšie dve prehry zaznamenal až v druhej polovici turnaja. Nakoniec v turnaji uhral 5 bodov a skončil na krásnom 8. mieste. Tvrdšia škola bol turnaj desiatok pre Matyho. Po sérii prehier a jedom dni voľna nakoniec ale v posledom kole dokázal vyhrať. Snáď ho toto víťazstvo povzbudí do ďalšieho tréningu, pri ktorom sa može poučiť z predchádzajúcich prehier. Maty može hrať túto kategóriu ešte budúci rok a za rok sa toho dá natrénovať skutočne veľa.

Radek, nasadený v H12 ako 21-čka, odohral turnaj zhruba podľa svojeho nasadenia. So 4 bodmi skočnil na 18. mieste. Asi mu chýbalo aj trošku športového šťastíčka, pretože získať celý bod sa mu podarilo až v 7. kole. Niektoré partie boli ako horská dráha – navrch – dole. Radkovi sa ale hlava určite nezatočila a turnaj zakočnil výhrou. Rovnako ako Maty desiatky, aj Radek može hrať katogóriu H12 ešte budúci rok. Skúsenosti z tohoto MČR je určite cenná.

Matěj, nasadený v kategórii H14 ako číslo 9, nezačal turnaj dobre. Hneď v prvom kole prehral a v druhom, tiež ako favorit, dokázal len remizovať. Tento nie veľmi podarený začiatok ho ale nezlomil a od tretieho kola nielenže získaval body, ale aj hral pekné partie. Pred posledným kolom delil tretie miesto a v poslednom kole si ho vytiahol na prvý stol už jasný víťaz tejto katogórie Dan Juhaňák. A ten nepripustil žiadne pochybnosti o tom, že si titul skutočne zasluhuje. V zložitej pozícii sa lepšie zorientoval a Matěja prehral. Druhá prehra v turnaji priniesla Matymu 7. miesto. Aj keď to od začiatku tak nevypadalo, pre Maťu to bol dobrý turnaj a z MČR vo vážnych partiách je to pre neho najlepšie umiestenie.

Zhruba v polovičke štartovej listiny sa nachádzal na začiatku Národného openu Šimon Starý. Rovanko ako Zuzaka, aj Šimon bude určite na Teplice spomínať v dobrom. Odohral dobrý turnaj, len dve partie hral s hráčmi s nižším ratingom a zo šiestich partií s hráčmi z prvej desiatky vydoloval 2,5 bodu. Po výhre v posledom kole nakoniec skončil s 5,5 bodmi na krásnom 10. mieste.

Na záver by som chcela ešte pochváliť organizátorov. Svoju náročnú úlohu zvládli na jedničku. Vytovrili hráčom príjemné prostredie na šachové boje a starali sa aj o to, aby účastníci strávili v Tepliciach príjemné chvíle.