Poslední týden měsíce října je už po mnoho let v šachovém kalendáři vyhrazen Mistrovství Moravy a Slezska mládeže do 16 let.Na letošní mistrovství vyslal Šachový klub Staré Město 15 dětí spolu s rodiči a trenéry. Většina dětí už v Koutech premiéru měla, ale našli se i nováčci. Ve čtyřech kategoriích do 16, 14, 12 a 10 let jsme měli několik „postupových želízek“. Z každé kategorie postupuje nejlepších 8 chlapců na březnové  MČR / opět v Koutech n.Desnou / dívky mají MČR open. V nejmladší kategorii do 10 let nastoupili Matyáš Koběrský a David Moravec. David r.n. 2016 ve vážném šachu ještě tolik zkušeností nemá a 40.místo se ziskem 3,5 bodu jsou dobrým vkladem do budoucích let.Maty Koběrský měl cíle vyšší, protože obhajoval loňský postup. Turnaj se Matymu nadmíru vydařil a do posledního kola bojoval o medaili. Ta mu sice prohrou v posledním kole unikla, ale i tak to byl vynikající výkon a 6.místo v kategorii se 6,5 body. Velká pochvala a gratulace Matymu k postupu 😄. Nesmím zapomenout ani na 48. hráčku U10  Šarlotu Starou r.n. 2018, která uhrála v turnaji krásné 3 body ! 😊Šarlotka sice ještě hraje pod hlavičkou klubu z Brankovic, ale v příštím roce by se to už mělo změnit.

Největší úspěch přinesla ŠK kategorie U12. Na 1.místo se 7 body vystoupal po famózním výkonu Radek Šudřich, který nechal za sebou celou moravskou konkurenci ! Radek kráčel za prvenstvím zkušeně od prvního kola a uplatnil nemalé zkušenosti z odehraných turnajů. Na děleném 9 a 10. místě turnaje a 1 – 2.místě v dívkách se umístila Terezie Ševčíková 6/9, která posílila staroměstskou mládež letním přestupem z SK Sulimov. I Terezie působila v turnaji velmi sebevědomě a její dravé šachy slavily úspěch. Taktéž Terezii patří velká gratulace k úspěšnému výsledku na jejím prvním MMaS 😄. Poděkování patří taky jejímu prvnímu trenéru v Sulimově panu Janu Štefkovi, který Terezii k šachu přivedl a dobře ji připravil na další šachový progres ve Starém Městě. Dalším do party byl ve „dvanáctkách“ Renek Moravec 17.místo a 5/9. Ani René neodehrál špatný turnaj a po celou dobu turnaje se pohyboval na hraně postupu. Ten mu sice těsně unikl, ale pokud bude Renek v budoucnu usilovně pracovat a zapracuje na sebevědomí i on se může za rok radovat. Poslední z našich Simon Chauvin obsadil místo 35. se 4 body. U Simona nastalo jisté zlepšení i zpomalení 😄, ovšem ani konkurence nespala. Pokud bude chtít za rok Simon atakovat vyšší příčky musí ještě přidat. V této kategorii nastoupil ještě Dominik Šudřich ze S.Kroměříž, který uhrál se 4 body 33.místo.

Další úspěšná vystoupení jsme očekávali v kategorii do 14 let kde náš klub reprezentovali ti zkušenější. Nejvýše nasazený Andrej Souček chtěl obhájit nasazení, ale tyto pozice bývají občas ošidné. To se přihodilo i Andrejovi, kterému malé zakolísání v průběhu turnaje naději na medaili vzalo. I tak však Andrej ziskem 6,5/9 obsadil pěkné 5. místo a vybojoval si postup na MČR. Zuzka Stará potvrdila stabilní výkonnost a ziskem 6,5/9 skončila na 6.místě hned za Andrejem. Za toto umístění brala ještě medaili za 2.místo v soutěži dívek této kategorie. Oběma úspěšným gratulujeme a přejeme další úspěchy na MČR.

Mykyta Horkovyi jako další nováček MMaS nezklamal a se ziskem 5,5 bodu skončil na pěkném 20.místě výsledkové listiny. Tomovi Babulovi se letošní mistrovství nevydařilo a skončil se 4 body na 46.místě. Příště to musí být u Tomáška lepší. Jméno Babula zavazuje 😄. Poslední zástupce Kubík Paulec odehrál svůj standart a se ziskem 4,5 bodu obsadil konečné 38.místo. Pokud Kubík získá větší zápasovou praxi určitě se i on za rok posune ve výsledcích nahoru. V nejstarší kategorii do 16 let jsme věřili v postup Matěje Babuly. Bohužel i Matěje potkalo to, co Andreje „ošidná role favorita“. Zatím co Andrej to dotáhl do první pětky, Matymu 5 bodů stačilo jen na 22. místo. Tak budeme muset zkusit DK, protože by byla škoda aby ŠK na MČR v H16 nemělo zástupce. S 5 body se před Matěje ještě vtěsnal na 18.místo Šimon Starý, který odehrál velmi slušný turnaj nicméně na postup Šímovi ještě malinko chybělo. Martin Mitáček svoji druhou účastí na MMaS příjemně překvapil a 5 získaných bodů stačilo na pěknou 28. pozici. Příští MMaS si už Šíma a Martin bohužel z věkových důvodů nezahrají. I tak budou mít chlapci další cíle 1.Liga mládeže , Extraliga + junioři. Starší z bratrů Chauvinů Leon uhrál v turnaji 4.body a skončil 52. Tato nejstarší kategorie je už poměrně náročná, protože se v ní potkávají děti které už hrají a trénují více let. Proto každý získaný bod má svoji cenu. I Leonovi a ostatním v U16 děkujeme za snahu a přejeme další úspěšné výsledky. Co závěrem ? Turnaj se našim dětem i přes dílčí neúspěchy vydařil. Jen mě trošku zaráží článek v propozicích kdy se o 1. – 2. místo losuje ??? To by asi chtělo změnit🙄.

Jinak počasí bylo obstojné,  bohužel oproti loňsku byl značný úbytek hříbků /zima/. Alespoň košík klouzků na louce nad chatou to poslední den trochu zachránil. Ubytování bylo letos trochu rozházené, ale pořád se to dalo. Nicméně za rok to musíme „ošéfovat“ trošku líp. V úplném závěru dík všem rodičům, trenérům a v březnu v Koutech zase na viděnou…

Odkaz na výsledky: Chess-Results Server Chess-results.com – Mistrovství Moravy a Slezska 2023