O minulém víkendu zahájila ve St. Městě úvodním čtyřkolem Extraliga mládeže nový ročník. Extraligové družstvo staroměstských mládežníků po loňské úspěšné baráži ve finále B mělo pro nový ročník cíle poněkud vyšší. Účast ve finále A a možná i něco navíc 🙂

Složení Extraligové skupiny Východ se mírně změnilo kdy Béčko Polabin nahradil SK Prostějov. Týden před srazem byl pro pořadatele trochu hektický vzhledem ke stále se zpřísňujícím hygienickým opatřením. Museli jsme denně řešit množství telefonických dotazů jestli se vůbec hrát bude. Naštěstí pan ministr Prymula je šachista /FM/ a s nejtvrdšími opatřeními přišel až od 12.10. čili Extraligový sraz mohl proběhnout. Do St.Města se sjelo všech 8 družstev a jen dvě měly po jedné absenci v základní šestce. Ve skupině Západ to bylo trochu horší. Mladí šachisté St.Města změřili v úvodním klání síly s loňským medailistou 2222 Polabinami. Družstvo Polabin se proti loňsku z 90% obměnilo a tak byly šance obou soupeřů přibližně vyrovnané. Družstvu Starého Města chyběl D. Němec (domácí karanténa) a nastoupilo s jednou změnou v sestavě :

  • 1. O. Švanda
  • 2. V. Babula
  • 3. L. Pavlíček (H -Š.Polička)
  • 4. A. Vylíčil
  • 5. B. Delgerdalai
  • 6. L. Macháček

V utkání se našim hráčům dařilo a po výhrách V. Babuly a L. Pavlíčka přidali po půlkách ještě Ondra, Adam, Džavcha a výhra 3,5 : 2,5 byla naše. V druhém sobotním utkání jsme změřili síly s nevyzpytatelnou Vlašimí se kterou se nám poslední léta celkem daří. Utkání bylo těžké a měli jsme v něm i trochu štěstí. Celý bod získal Ondra a Adam a tři remízy Vlastik a oba Lukášové. Utkání končilo před půl devátou večer a resultát byl stejný 3,5 : 2,5 pro St. Město. V neděli čekal naše družstvo v raním utkání papírově slabší Jičín ,ale ani toto utkání nakonec nebylo jednoduché. V první partii na druhé šachovnici prohrál Vlastik a soupeř vedl. Bylo to trošku překvapení, ale zbytek družstva to nerozhodilo a celé body Adama a obou Lukášů stanovily průběžné skore na 3 : 1 a když ještě Ondra přidal půlku zrodila se už třetí výhra se stejným skore 3,5 : 2,5.

V posledním kole v nedělním odpoledni nás čekal neznámý soupeř ŠŠPM Lipky H. Králové (nováček zařazen do skupiny Východ po odstoupení Interchessu FM). Ela měli soupeři poměrně vysoké a čekali jsme asi nejtěžší zápas srazu. Utkání bylo opravdu náročné a opět dlouhé až tak že klukům z Poličky (Ondra a Lukáš P.) ujel poslední vlak domů. 🙁

První bodík získal Džavcha a hned za ním i Vlastik. Pak přidal půlku Adam a Ondra získal bod vítězný. Lukáš Pavlíček dohrával jako poslední a jeho mladý soupeř vytrvale odmítal nabídky remíz až nakonec nechal stát věž a partii prohrál. Kdo chce moc nemá nic (někdy). I poslední utkání srazu staroměstské družstvo vyhrálo tentokrát 4,5 : 1,5. Výsledek srazu 4 zápasy 4 výhry je snový ,ale je to pouze první krok a další těžké kroky nás čekají. Dvanáct bodů po úvodním srazu jsme za 7 posledních sezon v Extralize asi ještě nikdy nezískali.

V prosinci bychom měli hrát v Brně s Durasem a v lednu v Prostějově s BŠŠ a domácím SK. Účast ve finále A už má naše družstvo víceméně jistou a v něm při konfrontaci s lídry skupiny Západ se uvidí kam naše možnosti sahají. Celý sraz proběhl v pohodové atmosféře. Dezinfekce fungovala (líh ,víno ,burčák) i s ubytováním byly výpravy dle ohlasů spokojeny. V nedělním dopoledni ještě proběhla za účasti všech vedoucích družstev skupiny Východ neformální schůzka na téma hracího modelu Extraligy a klíče ke složení skupin Východ, Západ. Po zapracování všech návrhů odešleme materiál na vedení soutěže.

Závěrem poděkování všem vedoucím a hráčům za bezproblémový průběh srazu a domácím pořadatelům, kteří mají velký podíl na organizaci srazu GM: V. Babulovi , V. Dobešové, T. Nekardovi , P. Lapčíkovi , P. Spáčilovi , J. Vávrovi , F. Vránovi a ostatním. Zvláštní ocenění pro rodinu Stodůlkových, kteří nezištně ubytovali na tři noci naše posily z Poličky. Moc děkujeme. V úplném závěru snad přání aby nás „koroňák“ už dlouho netrápil, šachy se hrály, treninky běžely a všem našim mladým (i jiným) se dařilo.

Výsledkové tabulky na chess.cz