Tradiční staroměstský letní šachový turnaj byl oficiálně zahájen v pátek 12. srpna 2022. Úvodní slovo měl starosta Starého Města pan Kamil Psotka, po něm promluvili předsedkyně oddílu Věra Dobešová, ředitel turnaje a místopředseda oddílu David Kaňovský a hlavní rozhodčí Ema Romanová ze Slovenska. Emu jsme na turnaj pozvali jednak proto, že rok 2022 je vyhlášen rokem ženského šachu, a jednak proto, že je historicky nejmladší rozhodčí s titulem FA!

K šachovnicím pár minut po čtvrté hodině usedlo 61 šachistů a šachistek. V hlavním turnaji 42 hráčů a hráček včetně dvou mezinárodních velmistrů a tří mezinárodních mistrů. Ve vedlejším B turnaji pak 19 hráčů. Na všechny čeká devět turnajových dní, během každého dne sehrají právě jednu partii. Kromě hlavních turnajů je pro účastníky připraven bohatý doprovodný program v moravském duchu: grilování spojené s ochutnávkou místních pálenek, košt moravských vín, bleskový turnaj a simultánka s mezinárodním velmistrem Vlastimilem Babulou.

Už v prvním kole nebyla nouze o překvapení: kupříkladu staroměstský mladík Matěj Babula v pouhých dvanácti tazích porazil mnohem silnějšího a zkušenějšího Jaroslava Vrtala z Prušánek!

Zahájení turnaje, zleva: rozhodčí Rostislav Huňa, hlavní rozhodčí Ema Romanová, ředitel turnaje David Kaňovský, předsedkyně oddílu Věra Dobešová a starosta Starého Města Kamil Psotka