Ve Starém Městě se od 5. do 13. 8. sešlo ve dvou turnajích sedm desítek šachistů. V hlavním turnaji omezeném ratingem nad 1900 (s pár výjimkami pod tímto ratingem) startovaly čtyři desítky šachistů a šachistek ze šesti zemí světa. Kvantita sice až tak vysoká nebyla, zato kvalita ano. Díky staroměstskému mecenáši Antonínu Vavruškovi jsme mohli letos ve Starém Městě při příležitosti 100 let od založení Šachového klubu Staré Město vidět hned čtyři velmistry 2500+! Konkrétně se jednalo o dva české reprezentanty Jiřího Štočka a Tomáše Poláka, rakouského velmistra Davida Shengeliu a polského velmistra Marcina Tazbira. Této čtyřce zdatně sekundoval IM Tomáš Kraus, letošní vicemistr ČR a hráč, který se rychle blíží velmistrovské úrovni.

Líté boje započaly v turnaji velice brzy, když se už ve třetím kole začali proti sobě utkávat silní soupeři. Po startu 3/3 se nepovedl střed turnaje prvnímu nasazenému Štočkovi, který dvakrát za sebou prohrál. Jirka je však a vždy býval velký bojovník. Další tři partie vyhrál a nakonec doslova vydoloval v nejdelší partii posledního kola ještě jeden bod černými figurami nad „Džavchou“. A právě toto vítězství ho nakonec díky lepšímu pomocnému hodnocení katapultovalo na první místo před Tomášem Krausem, který tedy získal rovněž sedm bodů. Třetí skončil velmistr Tomáš Polák, což tedy znamená, že stupně vítězů nakonec kompletně zůstaly v české režii!

Závěrečná partie Štočka měla kvalitní příchuť: velmistr bojoval o případné vítězství v turnaji, zatímco velkému talentu ze Starého Města „Džavchovi“ (jehož jméno je správně Delgerdalai Bayarjavkhlan) stačila remíza k zisku své první normy mezinárodního mistra!!! Bohužel velmistr byl nakonec nad jeho síly. Pro zajímavost Džavcha téměř ihned po skončení poslední partie ve Starém Městě odjel do Olomouce, kde ještě ten samý den pokračoval v bojích na uzavřeném velmistrovském turnaji!

Přesto se jednu normu na turnaji podařilo uhrát, což je vždy cenný úspěch! Mladičká Or Shatil (ročník 2010!) dokázala v posledním kole porazit polského mezinárodního mistra, čímž s 5,5 body splnila svou první normu mezinárodní mistryně!!! Na pódium díky tomu přišla v součtu dokonce čtyřikrát!

Vítězové turnaje A, zleva: hlavní rozhodčí Rostislav Huňa, předsedkyně ŠK Staré Město Věra Dobešová, místostarosta Starého Města Kamil Psotka, 2. IM Tomáš Kraus, 1. GM Jiří Štoček, 3. GM Tomáš Polák, ředitel turnaje IM David Kaňovský a starosta Starého Města Martin Zábranský (foto: Veronika Stará)
Hvězdě turnaje Or Shatil srdečně blahopřeje starosta Starého Města Martin Zábranský (foto: Veronika Stará)

V turnaji B se z vítězství k radosti pořadatelů radoval domácí Šimon Starý, který dokázal jako jediný vybojovat 7,5 bodu! Druhý skončil ze Slovenska dorazivší Rafael Tománek se sedmi body. První dva hráči dokázali zbytek startovního pole přeskočit o celou koňskou délku! Na třetím místě skončil boršický Matěj Krajíček, který měl nejlepší pomocné hodnocení ze skupiny šestibodových hráčů.

Vítězové turnaje B, zleva: hlavní rozhodčí Rostislav Huňa, předsedkyně ŠK Staré Město Věra Dobešová, ředitel turnaje IM David Kaňovský, místostarosta Starého Města Kamil Psotka, 2. Rafael Tománek (SVK), 1. Šimon Starý a starosta Starého Města Martin Zábranský (foto: Veronika Stará)

Kromě hlavních cen byly v turnaji A vyhlášeny také speciální ceny pro ženy, juniory a seniory, které dokumentují fotografie níže.

Nejlepší junioři do 18 let, zleva: hlavní rozhodčí Rostislav Huňa, předsedkyně ŠK Staré Město Věra Dobešová, místostarosta Starého Města Kamil Psotka, 3. Or Shatil, 1. Delgerdalai Bayarjavkhlan, 2. Shir Shatil, starosta Starého Města Martin Zábranský a ředitel turnaje IM David Kaňovský (foto: Veronika Stará)
Nejlepší ženy, zleva: hlavní rozhodčí Rostislav Huňa, předsedkyně ŠK Staré Město Věra Dobešová, místostarosta Starého Města Kamil Psotka, 2. Barbara Teuschler (AUT), 1. Or Shatil (ISR), 3. Ekaterina Pirvulescu (ROM), starosta Starého Města Martin Zábranský a ředitel turnaje IM David Kaňovský (foto: Veronika Stará)

V rámci oslav 100 let od založení klubu proběhla v rámci turnaje řada doprovodných akcí, konkrétně bleskový turnaj, rapid turnaj (který měl velmi slušné obsazení jak co do kvality, tak i kvantity!), simultánka a beseda s GM Zbyňkem Hráčkem, ochutnávka vín ve vinotéce Moja vinotéka, grilování spojené s ochutnávkou vín a slivovice, křest knihy Šachový diář aneb šachy hrou! a především perlička turnaje: exhibiční rapid turnaj čtyř českých reprezentantů a reprezentantek, konkrétně GM Zbyňka Hráčka, GM Vlastimila Babuly, WIM Kristýny Novosadové a WIM Nataši Richterové! Kromě toho byly před každým kolem losovány speciální ceny a rovněž vyhlašovány nejlepší partie jednotlivých kol!
Některé z těchto akcí si můžete prohlédnout níže ve fotografiích:

Exhibiční rapid turnaj, zleva: ředitel turnaje IM David Kaňovský, GM Zbyněk Hráček, GM Vlastimil Babula, WIM Kristýna Novosadová a WIM Nataša Richterová (foto: Veronika Stará)
Zahájení exhibičního rapidové turnaje (foto: IM David Kaňovský)
Křest knihy Šachový diář aneb šachy hrou! Dva spoluautoři Diáře IM David Dejf Kaňovský a Kamila Steinová (foto: Veronika Kopecká)
Vítězové doprovodného rapidového turnaje, zleva: ředitel turnaje IM David Kaňovský, 2. GM Vojtěch Plát, 1. GM Štěpán Žilka a 3. FM Martin Jablonický (foto: Veronika Kopecká)

Závěrem velké poděkování všem sponzorům letošního ročníku staroměstského turnaje v čele s panem Vavruškou a městem Staré Město, které již řadu let podporuje nejen tento turnaj, ale celkově náš Šachový klub! Velké díky také za to, že se závěrečného vyhlášení výsledků zúčastnili jak starosta Martin Zábranský, tak i místostarosta Kamil Psotka!