V sobotu 5. srpna byl slavnostně zahájen další ročník tradičního letního staroměstského turnaje. Na startu se v rámci obou turnajů A a B sešlo sedm desítek šachistů ze sedmi různých zemí. Ozdobou turnaje jsou letos díky štědrému sponzorskému daru pana Antonína Vavrušky čtyři silní velmistři 2500+! Konkrétně dva čeští zástupci Jiří Štoček a Tomáš Polák, z Rakouska do Starého Města dorazil David Shengelia a z druhé strany ze sousedního Polska Marcin Tazbir. Turnaj má díky čtyřem velmistrům nejen krásný punc, ale také možnost plnění norem IM, WGM a WIM!

Turnaj zahájili společně ředitel turnaje IM David Kaňovský, hlavní rozhodčí FA Rostislav Huňa a osoba nejpovolanější: starosta města Staré město Martin Zábranský. Právě Staré Město je již dlouhé roky hlavním podporovatelem nejen tradičního staroměstského turnaje, ale celkově šachového klubu Staré Město, který navíc letos slaví 100 let své existence! Pan Zábranský hezky poznamenal, že šachový turnaj již zcela neodmyslitelně patří ke sportovní a kulturní tradici Starého Města.

Boje na šachovnicích vypukly 10 minut po čtvrté hodině, každý den se bude hrát jedna partie. Turnaj navíc nabízí mnoho doprovodných akcí, první z nich se uskutečnila hned v neděli 6. srpna. V bleskovém turnaji změřila síly patnáctka hráčů a hráček. V jedenáctikolovém turnaji se nejlépe vedlo dvěma hráčům, kteří získali 10 bodů. Vítězem se díky lepšímu pomocnému hodnocení stal domácí Delgerdalai Bayarjavkhlan před Martinem Červeným. Třetí místo obsadil rovněž domácí František Vrána.

Jelikož v turnaji A nehraje stovka hráčů, střetli se silní soupeři už ve třetím kole. A shodou okolností právě na první šachovnici došlo k nejdelšímu souboji třetího dějství! Tomáš Kraus se dlouho pokoušel prorazit obranné valy prvního nasazeného Jiřího Štočka. Nicméně do realizace převahy se natolik zamotal, že nakonec trochu smolně věžovou koncovku dokonce ještě prohrál. Po třech kolech tak v turnaji zůstávají pouze dva stoprocentní hráči: velmistři Jirka Štoček a Tomáš Polák. Ve čtvrtém kole logicky usednou proti sobě na prvním stole.

Níže si můžete prohlédnout fotogalerii z úvodních tří kol turnaje, resp. bleskového turnaje.

Zahájení turnaje, vlevo ředitel turnaje IM David Kaňovský, vpravo starosta Starého Města Martin Zábranský (foto: Veronika Stará)
Zahájení turnaje, zleva: ředitel turnaje David Kaňovský, starosta Starého Města Martin Zábranský a hlavní rozhodčí turnaje FA Rostislav Huňa (foto: Veronika Stará)
Vítězového bleskového turnaje, zleva: 2. IM Martin Červený, 1. FM Delgerdalai Bayarjavkhlan a 3. FM František Vrána (foto: David Kaňovský)
Mecenáš staroměstského šachu Antonín Vavruška (foto: Veronika Stará)
Legenda boršického šachu pan Josef Ludvíček (foto: Veronika Stará)