V neděli 30. ledna 2022 pokračovala Zlínská krajská soutěž 7. kolem, ve kterém jsme doma přivítali hráče ŠK RAPOS Sulimov A. Nastoupili jsme v celkem solidní sestavě a absence mnoha hráčů našeho soupeře slibovala pohodový zisk tří bodů.

Jako první svoji partii skončil smírem Jarek Sháněl s Pavlem Navrátilíkem. Byla to opravdu miniaturka. Další půlbod připsal zanedlouho v rovnocenné pozici Radek Němec, když přijal nabídku od Emila Pospíšila. Pozice vedle sedícího Ríše Štefaníka se mi jevila pozičně lepší pro našeho borce, nicméně obával se možné aktivity Aloise Šišky, a tak i tato partie dopadla smírně. Lukáš Macháček přehrával svého soupeře Stanislava Štěrbu už od zahájení, kdy rychle získal figuru a kvalitu. Lukášovo vítězství bylo jen otázkou času. Sulimov srovnal skóre, když na druhé desce dal překvapivě Jiří Závodský mat Petru Blahovi ve střední hře po přehození tahů v promýšlené kombinaci.

Za vyrovnaného bodového stavu se tedy dohrávaly už jen tří partie. Pozice Milana Krči s Jaroslavem Trávníčkem nevykazovala žádnou výhodu ani pro bílého, ani pro černého. Další remíza tak byla na světě. Já jsem v divném „zahájení šesti pěšců“ nad Josefem Vachalou získal pěšce a vznikla z toho zavřená pozice, kdy jsem měl jezdce proti střelci. I s daleko lepším časem jsem však nebyl schopen přijít na to, jak přetavit výhody pozice ve vítězství a ve 21. tahu jsem přijal již druhou nabídku remízy. Po partii na mě zaklekl Jarek Sháněl a spolu s Petrem Blahou mi ukázali, jak se ty šachy v takové pozici mají hrát. No nic, příště… Konečný stav utkání ležel na bedrech dvou mládežníků, kteří se spolu utkali na osmé desce. Z této bitvy s Antonínem Valentou vyšel jako vítěz náš Matěj Babula. Bohužel konec této partie jsem vůbec neviděl kvůli výše uvedenému popartiovému školení.

Těsná výhra našeho družstva 4,5:3,5 spolu se zaváháním Napajedel, které v tomto kole prohrálo v Kunovicích, způsobily rovnost bodů i prvního pomocného hodnocení s vedoucím týmem průběžného pořadí této soutěže. Těšíme se tedy na další kolo!

David Lukaštík

Kapitán SM E