V sobotu 26. 3. se ve Starém Městě odehrál třetí turnaj žákovské GP. V časném dopoledni se pořadatelům prezentovalo 105 dětí z celého kraje. Hrálo se již tradičně rapidovým tempem 15 minut + 5 sekund pro hráče. Po slavnostním zahájení, kdy byl mimo jiné oceněn za dlouholetou práci s mládeží p. P. Růčka, se ve třech věkových kategoriích do 14, 12 a 10 let začaly odehrávat „boje“ za šachovnicemi. Po dvou odehraných turnajích v Kroměříži a v Malenovicích byly postupové karty už nějak rozdány a favorité v jednotlivých kategoriích své role ve St. Městě povětšinou plnili.

V kategorii HD14 měli největší naději na postup na MČR Matěj Babula, R. Hobza a Š. Starý. V tomto pořadí se tito chlapci také srovnali na stupních, když Matěj uhrál 6 bodů a Ríša se Šimonem po 5 bodech. Pomocné hodnocení postrčilo na stříbrný stupínek Ríšu Hobzu z Malenovic. Na 6. místě rovněž z 5 body se umístila Zuzana Stará (1.místo v dívkách), J. Taťák se umístil jako 29, V. Matušinec 33. a 34. skončil M. Lipovský. V prostřední kategorii do 12 let se za suverénem letošních „dvanáctek“ Filipem Trčálkem ze S. Ústí (6,5 b.) srovnali T. Babula St. Město a L. Lorinc z TJ Vlčnov, oba 5,5 bodu. Bucholz hrál tentokrát se Starým Městem. V této kategorii se hraje jen o dvě postupová místa a po vítězství Filipa se hraje vlastně už jen o jedno. Zde se asi rozhodne mezi T. Babulou a R. Šudřichem ze Sl. Kroměříž. V dívkách získala zlato Julie Řezáčová ze Sokola Postoupky. Na 9. místě se umístil domácí O. Lukaštík, 14. skončil J. Paulec (zatím Kubův největší úspěch), 27. místo patřilo F. Štěpánkovi,  32. T. Trnkovi, 36. B. Slukové a 37. Š. Mikulkovi.

Z nejmladší kategorie HD10 postupují také jen dva chlapci a již před turnajem bylo víceméně jasné, že staroměstské duo Moravec-Chauvin už bude těžko někdo dohánět. I tento předpoklad se naplnil. Turnaj vyhrál Simon Chauvin 6 b. před Š. Drábkem ze Sulimova a třetí byl domácí benjamínek Matyáš Koběrský. Renek Moravec (4.místo) tentokrát na stupně nedosáhl, ale postup na MČR mu spolu se Simonem určitě neuteče. Velká škoda, že z této kategorie postupují jen dva, protože na Matyho Koběrského by se při vyšším počtu postupů určitě také dostalo. Na 15. místě skončil David Moravec (ještě nemá 7 let!), 18. místo O. Matušinec, 30. se umístil A. Mikula a 33. skončila jeho sestra Amélie. Kategorii děvčat vyhrála Ema Trčálková ze Sokola Ústí.

V závěru bych chtěl poděkovat všem zúčastněným za bezproblémový průběh turnaje a vytvoření pohodové atmosféry. Turnaj potvrdil stoupající zájem mladých o šachy, který tlumil téměř dva roky „covid“. Uznání patří také do Sulimova panu Janu Štefkovi, který na každý turnaj zaprezentoval vždy nejvíce dětí ze všech zúčastněných šachových klubů. Poděkování taktéž rozhodčímu panu Pavlu Růčkovi a kolektivu pořadatelů z řad rodičů staroměstské mládeže.