Úvodní prvoligové dvojkolo nové sezóny družstev (ano, první liga se konečně hraje stejně jako extraliga celovíkendově!) jsme zahájili na domácí půdě, což bylo rozhodně plus. V prvním kole jsme přivítali Orlovou, těžkého soupeře, se kterým jsem očekával vyrovnaný zápas. Velmi dobře zahrál Ondra Švanda, který se ani trochu nezalekl soupeřova Morra-gambitu v sicilské. Pěšce držel, postupně přešel do protiútoku a soupeř musel již po třiceti tazích kapitulovat. Ani na jedničce se Orlovjákům nezadařilo. Vlasta Neděla ve střední hře zcela přehlédl visícího pěšce kvůli vazbě, pročež bylo v podstatě po partii a pisatel těchto řádků už neměl větší problém s realizací převahy.

Méně se povedla partie Martinovi. V zahájení se zdálo, že bude tahat za delší konec, ale 15.g4? se mu opravdu hrubě nepovedlo. Ve věžové koncovce sice měl určité šance na záchranu, ale soupeř zahrál přesně. Podobně Saša, časovou tíseň sice měli oba hráči, ale náš hráč stál po celou dobu hůř. V dámské koncovce si nechal dát pěkný mat, ale partii by skoro jistě tak jako tak neubránil.

Adam se dostal černými se zkušeným Kubošem do nepříjemné pozice po soupeřově poziční oběti kvality. Naštěstí poté nehrál dobře a v koncovce už tahal za delší konec. Na výhru to bohužel nebylo, tudíž zasloužená remíza. Druhou remízu v zápase vybojovala Joanna, a to doslova. V zahájení měla taktickou díru a dostala se do velice špatné pozice. Soupeř naštěstí nepokračoval přesně a ještě i v závěrečné pozici, ve které opakoval tahy, stál jasně lépe. Velice zajímavou partii sehrál „Džavcha“. Chvílemi jsem ani já sám nevěděl, co se to vlastně na šachovnici děje… 🙂 Náš hráč každopádně prokázal své kvality a svého soupeře parádně přehrál.

Lojek – Delgerdalai, pozice po 32.Jf5; černý nejen že má pěšce navíc, ale především spojení pěšci f+g jsou parádní. Džavcha dokázal jejich sílu pěkným 32…g3!, černý už vůbec nemusí napadenou věží ustupovat, partii rozhodnou právě černí pěšci (resp. minimálně jeden z nich).

Za stavu 4:3 v náš prospěch bylo jasné, že v zápase zvítězíme. Vlastík stál lépe se Zabystrzanem, navíc mohl hrát v klidu na výhru. Věžovou koncovku sice ani jeden z hráčů nehráli přesně, ale jak už to bývá, bránící se strana udělala větší množství chyb, a tak se Vlastík radoval z vítězství, čímž upravil konečné skóre na 5:3.

V neděli nás čekal další poměrně těžký soupeř z Poruby. Jako první skončil Ondra, který se po pěkné sobotní partii rozhodl přijmout nabídku remízy zkušeného Klímy. Já jsem naopak nabídku remízy okolo desátého tahu odmítl. Po dvaceti tazích jsem však pochopil, že moje pozice není tak růžová, jak jsem si myslel, což popartiová analýza potvrdila. Proto jsem nabídku „oplatil“ a soupeř po chvíli akceptoval.

Tak, jak se Vlastíkovi povedla sobotní partie, nedělní příliš ne. V sicilské zdaleka nezvolil v dané pěšcové struktuře správný plán, resp. rozestavení figur a soupeř jednoznačně zvítězil. Naštěstí srovnal skóre Džavcha, který se jednoznačně stal hráčem víkendu. Bílými jednoznačně přehrál zkušeného Dobrovolského, který si jistě celý zbytek neděle říkal sám pro sebe, jak mohl prohrát s takovým „prďolou“…

Za stavu 2:2 měla Jana možnost opakovat tahy. Po delším rozmyšlení se tak stalo, ale je to škoda, ukázalo se, že stála lépe, a měla dokonce více cest, jak pokračovat ve hře na výhru. Joanna celkem bez problémů přehrála svého soupeře a za stavu 3,5:2,5 pro nás se dohrávaly poslední dvě partie. Klíčovým soubojem byla třetí šachovnice. Radek Caletka hrál s Martinem velice originální partii, zejména střelec na a3 působil „prapodivným“ dojmem. Přesto stál náš hráč celou partii dobře, spíše lépe. Krátce po časové tísni vznikla opravdu originální pozice, ve které měl černý dvojici střelců na a3 a b3 a bílý dvojici jezdců na g4 a g5! Klíčovým omylem se stal 44. tah černého, po kterém následoval pěkný taktický hák, zcela otáčející misky vah na stranu bílého.

Caletka – Húsek, pozice po 44.Db5. Po 44…Vc8 je partie celkem v rovnováze, přišlo však chybné 44…Dc5??. Bílý kontroval pěkným tahem 45.Vd2! a ukazuje se, že slabá osmá řada je pro černého kritická.

Jako poslední pak dohrával Saša, který musel bránit nepříjemnou koncovku se střelcem a jezdcem proti soupeřově dvojici střelců. Naštěstí bylo na šachovnici už málo pěšců, a tak se našemu hráči podařilo i přes opětovnou časovou tíseň partii udržet a zremizovat zápas. Pěkná bojovná remíza 4:4!

Závěrem děkuji všem hráčům za bojovnost a celkem úspěšný zahajovací prvoligový víkend, příští dvojzápas náš čeká v Olomouci a Brně, tak nám držte palce!